Sık Sorulan Sorular

Öncelikle üzülerek belirtmeliyiz ki, hakkınızda soruşturma olup olmadığını Türkiye’nin tamamında sorgulayabileceğiniz bir sistem yoktur. Bu sorgulamayı ancak adliye bazından yapabilirsiniz. Adliyelerin Başsavcılık Önbüroları’ndan  yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Örneğin Ankara Merkez için hakkınızda soruşturma olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, Ankara Adliyesi ve Ankara Batı Adliyesi Önbüroları ziyaret etmeniz gerekmektedir.  

Soruşturmalar e devlet üzerinden görünmeyecektir. Hakkınızda soruşturma olup olmadığını ancak adliye bazında savcılık önbürolardan sorgulama yaparak görebilirsiniz.  

Tabii ki birden fazla avukat tutabilirsiniz. Ancak bir dosyada bir avukat vekalet sunmuşsa, ikinci sunacak olan avukatın ilk avukattan muvafakatname alması gerekmektedir .  

Avukatınızdan bilgilerini aldıktan sonra, herhangi bir notere gidip; avukatın bilgilerini vererek vekaletname çıkarabilirsiniz. Bazı davalar vekaletnamelerde özel yetki verilmesini gerektirir. O yüzden vekaletname çıkarmadan avukatınızla irtibata geçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Vekaletname ücreti şuan 200-500 lira arasında değişmektedir.  

Tabii ki çıkarabilir. Avukatı  veya yakınları cezaevine yakın bir noterle iletişime geçip, tutuklu veya hükümlüye vekalet çıkarttırabilirler.  

Tabii ki davaların her aşamasında avukat tutulabilir. Dosya tamamen kesinleşene kadar avukat tutmadıysanız tutmanızda fayda var.  

Öncelikle belirtmeliyiz ki, dosya kesinleştikten sonra gidilebilecek hukuki yollar mevcuttur. Ancak bu yollardan sonuç almanın oranı çok düşüktür. Kesinleştikten sonra yeni bir delil ortaya çıkması gibi ekstrem durumlar ortaya çıkmadığı sürece sonuç alma oranı maalesef düşüktür. Tabii ki hukuki haklarını kullanmak isteyenlere ağır ceza avukatları yardımcı olacaktır.  

Ceza davalarında temyiz süresi Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre 15 gündür.  Temyiz aşamalarını mutlaka bir avukattan hukuki destek alarak yürütmenizi tavsiye ederiz.  

Avukatlık Ücreti her sene Türkiye Barolar Birliği Tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenir. Ancak önemle ifade etmek isteriz ki, bu yayımlanan tarife sadece alt sınırı belirlemektedir. Avukat ile müvekkil istediği fiyatta anlaşabilmektedir. Ağır Ceza Davaları için  alt sınır 2021 yılında 8200 TL ‘dir. 

Avukatlık Ücreti her sene Türkiye Barolar Birliği Tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenir. Ancak önemle ifade etmek isteriz ki, bu yayımlanan tarife sadece alt sınırı belirlemektedir. Avukat ile müvekkil istediği fiyatta anlaşabilmektedir. Asliye Ceza Mahkemelerinde Görülen Davalar için  alt sınır 2021 yılında 4080 TL ‘dir 

Avukatlık Ücreti her sene Türkiye Barolar Birliği Tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenir. Ancak önemle ifade etmek isteriz ki, bu yayımlanan tarife sadece alt sınırı belirlemektedir. Avukat ile müvekkil istediği fiyatta anlaşabilmektedir.  

Büroda yapılan sözlü danışma ilk saat 540 TL devam eden her saat için ise 325 TL’dir.  

Çağrı üzerine gidilen sözlü danışma ilk saat 1125 TL devam eden her saat için 555 TL’dir.  

Yazılı Danışma ise ilk saat 1125 TL devam eden her saat için 525 TL’dir.