Ceza Muhakemesi Hukuku ve Ceza Muhakemesi Kanunu

Ceza Muhakemesi Hukuku denince akla Türk hukuk sistemi açısından Ceza Muhakemesi Kanunu (5271 sayılı kanun) gelmektedir. Ceza Muhakemesi Hukuku alanı Türk Ceza Kanunu’nun (5237 sayılı kanun) uygulanması ve muhakeme edilmesi anlamında usul hükümlerini inceleyen hukuk dalıdır. Bu kapsamda ceza muhakemesi hukukunda derhal uygulama ilkesi geçerlidir. Dolayısıyla ceza muhakemesi hukuku alanında kanun koyucu tarafından yapılacak olan herhangi bir değişiklik ve düzenleme derhal uygulanabilecektir. Bu itibarla kanun koyucu tarafından yapılan değişiklikler ve düzenlemeler müvekkillerin lehine olması noktasında alanında uzman usul bilgisi ve muhakeme yeteneği yüksek olan ceza avukatları tarafından mahkemeye veya savcılığa yapılacak başvurular üzerine derhal uygulatılmalıdır. Lehinize bir ceza muhakemesi hukuku değişikliği yapıldığı takdirde lehe düzenlemenin derhal size uygulanması ve hak kaybına uğramamak için mutlaka ceza muhakemesi hukuku alanında faaliyet yürüten alanında uzman bir ceza avukatına başvurmanızı öneririz. 

Ceza Muhakemesi Kanunu 

Ceza Muhakemesi Kanunu dendiğinde akıllara Türk hukuk sistemi açısından Ceza Muhakemesi Kanunu yani 5271 sayılı kanun gelmektedir. Ceza Muhakemesi Kanunu alanı Türk Ceza Kanunu’nun yani 5237 sayılı kanunun uygulanması ve muhakeme edilmesi anlamında usul hükümlerini inceleyen hukuk dalına ait olan kanundur. Ceza muhakemesi hukukunda derhal uygulama ilkesi geçerli olup ceza muhakemesi kanunu da derhal uygulama alanı bulmaktadır. Dolayısıyla ceza muhakemesi hukuku alanında kanun koyucu tarafından yapılacak olan herhangi bir değişiklik ve düzenleme ceza muhakemesi kanunu ile yapılacak olup derhal uygulanabilecektir. Bu itibarla kanun koyucu tarafından ceza muhakemesi kanununda yapılan değişiklikler ve düzenlemeler müvekkillerin lehine olması noktasında alanında uzman usul bilgisi ve muhakeme yeteneği yüksek olan ceza avukatları tarafından mahkemeye veya savcılığa yapılacak başvurular üzerine derhal uygulatılmalıdır. Lehinize bir ceza muhakemesi hukuku alanında ceza muhakemesi kanunu değişikliği yapıldığı takdirde lehe düzenlemenin derhal size uygulanması ve hak kaybına uğramamak için mutlaka ceza muhakemesi hukuku alanında faaliyet yürüten, ceza muhakemesi kanununu iyi bilen alanında uzman bir ceza avukatına başvurmanızı öneririz. 

Bu kapsamda yapılacak her türlü lehe ceza muhakemesi kanunu başvuruları ceza muhakemesi hukuku alanında çalışmalar yapmış olan alanında uzman ve profesyonel kadromuzda bulunan avukatlarımızca takip edilmektedir.